Dziś polityka nie lubi prawdyTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Polska2019.09.10 13:12

Elementarz wyborczy

 
 
Niestety, liczą się tylko wielkie komitety i wielkie liczby.
 

Do teraz, czyli 10 września, tylko 5 komitetów zarejestrowało listy do Sejmu we wszystkich okręgach. I tylko one mają realną szansę na przekroczenie progu 5% w skali kraju.

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/statics/aktualnosci/pliki/1567535348_wykaz_komitetow_art210_2.pdf

Są to:

  1. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
  2. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
  3. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
  4. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (z Kukizem15)
  5. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej

 

Pozostałe liczące się komitety na dzisiaj zarejestrowały się w zbyt małej liczbie okręgów:

KW Skuteczni  Piotra Liroya-Marca (z Kają Godek) - w 5 okręgach

wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/komitety/26089

KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - w 18 okręgach

wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/komitety/26080

KW Prawica - w 4 okręgach

wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/komitety/26092 

 

Podobno trwa jeszcze sprawdzanie podpisów w niektórych okręgowych komisjach wyborczych (aby zarejestrować listę w okręgu trzeba mieć 5 tysięcy podpisów poparcia listy).

Jeśli Komisje Wyborcze stwierdzą jeszcze w 3 okręgach, że Bezpartyjni i Samorządowcy złożyli odpowiednie liczby podpisów poparcia, to będą oni rywalizować w wyborach we wszystkich okręgach.

Jeśli nie, to też praktycznie nie mają szans na przekroczenie 5% progu w skali kraju i zdobycia jakiegokolwiek mandatu.

 

Ordynacja wyborcza w Polsce jest skonstruowana tak, że mają szanse tylko wielkie podmioty polityczne.

 

 
519 odsłon  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: wybory parlamentarne 2019.
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.10 o 14:11
Przypomnijmy. W Polsce jest nieco ponad 30 mln osób uprawnionych do głosowania. Aby załapać się na 5% próg przy 50% frekwencji trzeba zdobyć w wyborach ponad 750 tysięcy głosów.

Okręgów wyborczych jest 41.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Wican, 2019.09.11 o 09:13
Nie ma wymogu 50-procentowej frekwencji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 09:50
Ja nie pisałam o wymogu 50-procentowej frekwencji, tylko dokonałam przybliżonej symulacji, ile głosów musiałby zdobyć komitet, aby pokonać 5-procentowy próg, jeśli frekwencja wyniosłaby około 50%.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Wican, 2019.09.11 o 10:18
Tylko, że rzadko u nas frekwencja przekracza 50%. Ale faktem jest, że nie wygląda to dobrze. Niemniej tylko Konfederacja głośno mówi o uroszczeniach "Eskimosów", z tym że jest to merdialnie przytłumiane.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 14:36
Bardzo medialnie przytłumiane. Kolejny przykład:

+wprawo.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.10 o 14:25
Dlaczego wystarczy zebrać podpisy tylko w 21 okręgach?

Na mocy art. 210 par. 2 kodeksu wyborczego. Cytuję:

Art. 210. [Liczba wymaganych podpisów poparcia. Zgłoszenie dalszych list bez podpisów]
§ 1. Lista kandydatów powinna być poparta, w sposób, o którym mowa w art. 209 § 2 i 3, podpisami co najmniej 5000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.
§ 2. Komitet wyborczy, który z zachowaniem wymogów określonych w § 1, zgłosił listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych, uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców. Zgłoszenia list kandydatów przez komitety wyborcze bez zachowania wymogu, o którym mowa w § 1 uznaje się za skuteczne, jeżeli listy kandydatów zgłoszone z zachowaniem wymogów określonych w § 1 zostaną zarejestrowane co najmniej w połowie okręgów wyborczych.
§ 3. Okręgowe komisje wyborcze informują niezwłocznie Państwową Komisję Wyborczą o zarejestrowanych listach kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza informuje niezwłocznie okręgowe komisje wyborcze o komitetach wyborczych, które zarejestrowały listy co najmniej w połowie okręgów wyborczych.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
miarka, 2019.09.10 o 15:42
"Ordynacja wyborcza w Polsce jest skonstruowana tak, że mają szanse tylko wielkie podmioty polityczne".

Na to jest dwa sposoby - powszechny protest przeciwko niemoralnemu układowi wywłaszczającemu Naród właścicielski Państwa Polskiego i zawłaszczający wszelkie kompetencje Narodu Polskiego, układowi Okrągłego Stołu spiskowo kontynuowanemu do dzisiaj. - Protest oparty głównie o wielką akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec niemoralnej władzy państwowej.
- I sposób drugi - wygranie wyborów na drodze zawiązania konfederacji celem zmiany tej ordynacji i przywrócenia normalnych warunków funkcjonowania państwa prawa i realizacji w Państwie polityki Narodu przez lojalne Narodowi Polskiemu władze państwowe, w tym przedstawicielskie Narodu w jego funkcjach prawodawczej i sądowniczej.

Zaczynało się pięknie, tylko co z tego jak z liderów Konfederacji wyrasta grupa celebrytów skupiona na budowie swojej własnej pozycji, i to pozycji już nie politycznej, skoro pierwsze skrzypce w tym zespole ma grać pozbawiony zdrowego rozsądku "wolnościowiec", antypaństwowiec i anarchista.

- Jak sami się nazywają politykami (a Kaję Godek krytykują za jej "niezrozumienie jak się uprawia politykę", w tym znaczeniu że niby "cele polityczne mają usprawiedliwiać niemoralne środki". Nazywają się politykami mimo iż jeszcze nie wykazali się walką o odzyskanie wrogo przejętych i zdradziecko zawłaszczonych dóbr wspólnych Narodu i stabilizację stanu tych co jeszcze w rękach Narodu Polskiego są. - Mimo iż podejmują reguły gry narzucane przez antypolityków z układu bandyckiej zmowy okrągłostołowej, co już na starcie oznacza niedopuszczalny, skrajnie destrukcyjny kompromis moralny i tolerancję dla zła idącego za niemoralnymi.

- I to wszystko pozbawia Konfederatów szans na wygraną, szans na realizację prawdziwego celu zawiązania Konfederacji. Każdy widzi ich fałsz i odejście od moralności Narodu Polskiego, widzi grę celebrytów na ich cele partyjniactwa i prywaty, a kosztem oszukiwania Narodu, oszukiwania szczególnie zdradzieckiego w sytuacji trwania wojny izraelsko-polskiej oraz sytuacji gdy zanosi się na wygraną wyborczą obozu zdrady narodowej na rzecz żydów i syjonistów.
W ten sposób grozi że Konfederacja po cichu wejdzie w skład nadpartii "Okrągły Stół".

Może jeszcze się opamiętają. Może powrócą do pierwotnego celu Konfederacji jakim jest obalenie obowiązującej ordynacji wyborczej dającej gwarancje przejmowania władzy przez kolejne "partie wewnętrzne" nadpartii "Okrągły Stół", nadpartii budującej w Polsce ustrój totalitarny, tyranię układu trzymającego władzę, nadpartii której aktualną zewnętrzną emanacja jest PiS, partia zdrady, partia interesu syjonistów (żydów i nieżydów, bo nie trzeba być żydem żeby być syjonistą).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.10 o 16:28
Wykolegowanie Kai Godek jest istotnie bardzo złym sygnałem.

Twoje uwagi są merytoryczne i trudno ich nie podzielać.

Wnioski są jednoznaczne: społeczeństwo nie może być tak pasywne, jak w kończącej się kadencji Parlamentu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
GPS, 2019.09.11 o 13:53
To nieprawda, że Kaja Godek została wykolegowana. Ona sama zerwała pertraktacje stawiając nierealne warunki. Po prostu nie chciała się dogadać, nie chciała dostać się do Sejmu, nie chciała iść z Konfederacją. Może dlatego, że wszyscy w Konfederacji są prolife i nie byłaby jakoś wyróżniającą się siłą polityczną. Tu wyjaśnienie: +youtu.be
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Wican, 2019.09.11 o 13:55
Wszsycy prolife? Ale bajki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
GPS, 2019.09.11 o 14:00
A kto nie jest?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 14:32
Nie podzielam opinii, że Kaja nie chciała dostać się do Sejmu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
GPS, 2019.09.11 o 16:50
To dlaczego zrezygnowała z oferty kandydowania w ramach Konfederacji, co przy założeniu, że Konfederacja przejdzie próg wyborczy, dałoby jej dużą pewność wejścia do Sejmu? Dlaczego przeszła do ugrupowań, co do których było prawie pewne, że nie zbiorą podpisów? Dlaczego zaczęła oczerniać kłamstwami i pomówieniami Konfederację, która jako jedyna dawała jej skuteczną szansę zostania posłem?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 19:20
Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania i nawet nie jestem pewna, czy te z tezą (o sugerowanym przez Ciebie oczernianiu) są trafne.

Żałuję, że nie kandyduje i że się nie dogadaliście.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
GPS, 2019.09.11 o 21:22
Moim zdaniem po prostu nie chciała zostać posłanką, już jej się to kandydowanie znudziło. Bo jeśli nie to, to by znaczyło, że została oddelegowana do tego by zaszkodzić Konfederacji. W każdym razie na pewno nie została wykolegowana - odeszła na własne życzenie nie przyjmując propozycji miejsca, z którego miałaby szansę zostać posłanką. Odrzuciła to, a potem rozpoczęła akcję oczerniania Konfederacji. To bardzo nieładne zachowanie, które powoduje, że mało kto będzie jej ufał, więc utrudniła też sobie ewentualny powrót do polityki. Zresztą to samo zrobili Liroy i Jakubiak. Odeszli na własne życzenie robiąc potem wszystko by Konfederacji zaszkodzić. Może można to uznać za normę w polityce, ale moim zdaniem jest to godne potępienia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
interesariusz, 2019.09.10 o 19:34
Tak jest, bowiem Polacy to niestety naród pieniaczy, co się kłócą dla samej kłótni, nie zważając na wagę spraw,

z tego powodu, aby cokolwiek dało się uchwalić, ordynacja jest taka, aby nie było rozdrobnienia w sejmie.

Dodatkowo, istnieje coś takiego, jak dyscyplina partyjna, która jest sprzeczna z prawami posła.

No, ale nikt przeciwko temu nie protestuje. Taki mądry naród. Nawet największe idiotyzmy i sprzeczności w przepisach nie wywołują buntu.

Zaczynam myśleć, że żaden z protestów za komuny, przeciwko cenie schabowego, nie był spontaniczny, tylko finansowany przez obcych.

Teraz wszystko idzie po myśli obcych, to i żadnych protestów w sprawach fundamentalnych nie ma, tylko cyrk LGBT i podobne.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.10 o 19:59
Potwierdzasz moją tezę, że Polacy stali się strasznie pasywni. Czas z tym skończyć. Widzę coraz większe zniecierpliwienie wśród tych bardziej świadomych.

Myślę, że w nowej kadencji będzie więcej protestów. W sprawach fundamentalnych!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 14:33
O liczeniu podpisów - ciekawe!

+www.radiomaryja.pl

Państwowa Komisja Wyborcza oddaliła skargi na decyzję Okręgowej Komisji Wyborczej w Lublinie, która odmówiła rejestracji kandydata na senatora prof. Mirosława Piotrowskiego. Piotrowski zamierza odwołać się do Sądu Najwyższego.

Szczegóły są zastanawiające.

Nawet RKW nie rozumie dlaczego nie uznano podpisów.

Ruch Kontroli Wyborów w piśmie do PKW wskazywał, że „właściwa analiza” zakwestionowanych podpisów „pozwalała na jednoznaczną identyfikację osoby udzielającej poparcia w oparciu o posiadane przez komisję dane, a tym samym uznanie konkretnego podpisu za spełniającego kryteria ważnie udzielonego poparcia”.

Z kolei PKW w uzasadnieniu postanowienia o oddaleniu skargi przypomina, że zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego wyborca udzielający poparcia ma obowiązek podać czytelnie wpisane swoje nazwisko i imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL. PKW podkreśla w uzasadnieniu, że okręgowa komisja wyborcza ma obowiązek „sprawdzenia prawdziwości danych zawartych w wykazie podpisów, bądź wiarygodności podpisów”, ale „czynności komisji nie polegają na identyfikacji wyborców, których dane zostały podane częściowo lub w sposób nieczytelny”.

--------------------------

Czy zatem można pod pretekstem nieczytelności nie uznać dowolnej ilości podpisów?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 14:38
Sejm wznawia obrady 15.X.

Czyli przez miesiąc nie będą obradować, tylko prowadzić sobie kampanię wyborczą. To chyba na koszt wyborców?

Tegoroczny terminarz obrad sejmowych:

styczeń

76. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 16, 17 stycznia 2019 r.

styczeń/luty

77. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 30, 31 stycznia, 20, 21 i 22 lutego 2019 r.

marzec

78. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 13, 14, 15 marca 2019 r.

kwiecień

79. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 3, 4 kwietnia 2019 r

80. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 11, 12, 25 i 26 kwietnia 2019 r.

maj

81. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 15, 16 maja 2019 r.

czerwiec

82. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 12, 13, 14 czerwca 2019 r.

lipiec

83. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 3, 4 lipca 2019 r.

84. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 17, 18, 19 lipca 2019 r.

lipiec/sierpień

85. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 31 lipca, 9 i 30 sierpnia 2019 r.

wrzesień/październik

86. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 11 września, 15 i 16 października 2019 r.

-------------------------------------

Czyli średnio jeden dzień obrad przypadał w tym roku co 8,5 dnia roboczego. Ale w w czasie kampanii - ponad 30 dni przerwy :(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 15:07
Komentarze nt. przerwy w obradach Sejmu:

+wpolityce.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
GPS, 2019.09.11 o 16:56
To akurat bardzo dobrze. Im krócej obradują, tym mniej tworzą prawa. Prawo, które tworzą w większości jest szkodliwe, więc będzie mniej szkód.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elementarz wyborczy 
Rebeliantka, 2019.09.11 o 19:16
No tak :) Masz trochę racji. Trochę, bo w ramach "tworzenia" nowego prawa można też wyrzucać zbędne przepisy :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Elementarz wyborczy
GPS → Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka → GPS
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka → GPS
Re: Elementarz wyborczy
GPS → Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
GPS → Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka → Wican
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
Rebeliantka → GPS
Re: Elementarz wyborczy
GPS → Wican
Re: Elementarz wyborczy
Wican → GPS
Re: Elementarz wyborczy
GPS → Rebeliantka
Re: Elementarz wyborczy
Wican → Rebeliantka
więcej…